Výročí 40 let FS HANAČKA a 20 let Hanácká mozeka Litovel

18.11.2022

V sobotu 5. 11. 2022 se v Litovli na Záložně uskutečnila o jeden rok odložená (kvůli pandemii covidu) společná oslava výročí 40 let Folklorního souboru HANAČKA a 20 let Hanácké mozeke Litovel.

Hanácký soubor písní a tanců HANAČKA byl založen na podzim roku 1981 tehdejším Spojeným závodním klubem ROH a tehdy ho doprovázela Dechová hudba HANÁ. Hanácká mozeka Litovel v přibližně současné formě byla založena začátkem roku 2001. Za dobu své existence mají oba soubory za sebou spoustu vystoupení u nás i v zahraničí při různých příležitostech, bylo tedy na co vzpomínat.
V sobotu od samého rána probíhalo chystání a zdobení sálu, potom taneční, prostorové i zvukové zkoušky. Před 17. hodinou bývalí i současní členové obou spolků a jejich hosté zcela zaplnili Velký i Malý sál Záložny. Někteří přijeli z daleka, jiní z blízka, ale všichni s potěšením shlédli velkou dávku tanečních i hudebních vystoupení. Program byl opravdu bohatý a my jsme byli velmi potěšeni hojnou účastí.

Při slavnostním nástupu, který doprovodila Hanácká mozeka, bylo na parketu přes 50 krojovaných – dospělých i dětí, včetně hostující Horácké muziky s tanečníky z Folklorního souboru Studánka ze Žďáru nad Sázavou. Všichni pak parket roztančili veselou polkou.
Po úvodním veršovaném zahájení předvedl dvě taneční pásma dětský soubor Hanáčci. Následovalo několik vystoupení dospělého souboru HANAČKA. Mezi vystoupeními se v hraní k tanci i poslechu úspěšně střídaly Hanácká mozeka Litovel a hostující Horácká muzika.
Díky tomu měli tanečníci z Hanačky čas na převlékání, takže během slavnostního večera zatančili ve třech různých variantách krojů. První pásmo „Svatojánská noc“ tančili bosky v pracovních všedních krojích. Dalších několik pásem už tančili v krojích svátečních, které se při vystoupeních používají nejčastěji. Závěrečné „Čepení nevěsty“ (ukázka z naší Hanácké svatby) bylo v nejslavnostnějších svatebních krojích a bylo tak krásné a dojemné, že mnozí diváci měli slzy v očích.

Obzvlášť milou záležitostí byl i tanec „Cófavá“. V choreografii spoluzakladatelky a choreografky souboru paní Valerie Hladké ze Slatinic ho tančíme stále stejně už přes 40 let. Vyzvali jsme tedy během večera bývalé členy, jestli by si Cófavó chtěli s námi společně zatančit. Někteří ji netancovali 10, 20 i více let. Bylo tedy velmi milé, že se k nám s opravdu velkou radostí připojili, tanec zvládli a společně jsme opět zaplnili celý parket.

Velmi nás těší, že přítomným se akce líbila, že si mohli popovídat, zatančit a zavzpomínat všichni ti, kteří se několik roků neviděli. Celkově jsme slyšeli jen samé kladné reakce.

   Velmi děkujeme především městu Litovel nejen za podporu této pro nás významné akce, ale za celkovou dlouholetou podporu činnosti našeho souboru. Bez této podpory bychom nemohli existovat a reprezentovat naše město i celou Hanou v ČR i v zahraničí v krásných, průběžně obnovovaných, hanáckých krojích. Další poděkování patří Městskému klubu Litovel za vstřícnost při poskytování prostorů pro naši činnost. V souvislosti s touto akcí také děkujeme Café Restaurant Záložna za zajištění občerstvení. A v neposlední řadě patří velké poděkování zvukařům z kapely A. M. Úlet z Moravičan za skvělé ozvučení. To se nám pak mnohem lépe tancuje, když muziku dobře slyšíme. A tímto předávám slovo dalšímu oslavenci – Hanácké mozece Litovel.

Stanislava Kulatá, vedoucí FS HANAČKA

Stejně jako členové Hanačky, tak i my muzikanti jsme se rádi setkali se současnými a bývalými členy obou souborů. Pro muzikanty to byl náročný večer, protože jsme jen na malé přestávky odešli z jeviště, ale stálo to za to. Moc rádi jsme se se všemi setkali a je pro nás krásnou nadějí do budoucna, že se v naší muzice objevují i děti. Jdou také vypozorovat určité rodinné vazby, takže věříme, že budeme slavit i spoustu dalších výročí.

Velmi milé bylo setkání obou muzik, které jsou propojené osobou Milana Nováka, v začátcích vedoucího Hanácké mozeke a v současné době vedoucího Horácké muziky. Jistě si ho mnozí čtenáři pamatují také jako vyučujícího na našem gymnáziu zhruba před 20 lety. Však také Milan svou výpravu ze Žďáru zavedl podívat se na naši krásnou gymnaziální budovu a také na Svatojánský most. Zpívali a hráli totiž i písně ke sv. Janu Nepomuckému, a to v neděli 6.11. na mši svaté v kostele sv. Marka v Litovli. Jejich vystoupení se setkalo s velkým ohlasem a na závěr s potleskem zaplněného kostela, kam přišli i mnozí účastníci sobotního večera. Za vlídné přijetí děkujeme panu faráři Miroslavu Bambuchovi. Na závěr svého pobytu v Litovli se žďárská výprava vydala navštívit náš chrám piva, kde se jim také velmi líbilo. Za zprostředkování komentované prohlídky děkujeme panu Miroslavu Koutkovi. Naši hosté si rovněž pochvalovali ubytování v Mlýnici. Rozloučili jsme se vesele, neboť už v té chvíli jsme si slíbili, že se potkáme na dalších akcích v příštím roce.

Závěrem i my, muzikanti, děkujeme pánům zvukařům za vynikající ozvučení a za všechny zúčastněné hlavně svým rodinám a přátelům, kteří nás v našem koníčku podporují a fandí nám. Děkujeme také městu Litovel za dlouhodobou podporu naší činnosti, obzvlášť této akce. A protože se blíží Vánoce, dovolte mi, abych vás touto cestou pozvala na náš adventní koncert, který se uskuteční v sobotu 10.12.2022 v 17 hod. v Husově sboru v Litovli. Zahrajeme také na tradiční akci Oživlá řemesla v litovelském muzeu na Štěpána v pondělí 26.12.2022 odpoledne. Těšíme se na setkání s vámi!

Iveta Navrátilová, vedoucí HML