Článek do Litovelských novin

29.11.2015

Nad Betlémem vězda stoji

booklet-ng-350-01Adventni doba je pro každyho z nás časem připrav na némiléši svátkê v roce – na Vánoce. Je to zvláštni a náročny obdobi hlavně pro môzêkantê. Kdo z vás bê si snaď ôměl představit Vánoce bez môzêkê? A tak môzêkanti a zpěváci napřič žánrama nacvičôjó koledê a dalši vánočni pisně často ôž od záři nebo řijna. Hanácká môzêka Litovel néni vyjimkó. Každé rok vêstôpôjeme v adventni době s hanáckéma koledama v Husovym sborô v Litovlê a v litovelskym muzeô (na Štěpána). Ke koledám sme se dostalê ôž brzo po našem založeni, a to v roce 2002. Od té dobê se náš vánočni repertoár značně rozrostl, a tak vznikl nápad pořidit nahrávkô. Od nápadô nebêlo daleko k realizacê. Ta zahrnovala nejenom nácvik a samotny nahráváni v dôbnô 2014, ale aji mravenči prácô na podobě přebalô cédéčka. Jako amatéři sme moc nemělê představô, do čeho deme, môselê sme se všeckym prokósat, ale naše snaha nakonec sklêdila svoje ovoce na našem adventnim koncertě 21.12.2014, na kerym sme to naše prvni cédéčko s názvem Nad Betlémem vězda stoji slavnostně pokřtilê. Koledê, kery hrajeme, pocházijó ze zpěvniku Dr. Jana Poláčka (Písně z Hané), manželu Drtilovéch (Zvonkê ôž vêzvánijó), ale předevšim ze sbirkê Hanácky koledê, kerá je dilem varhanika Bedřêcha Antonina Wiedermanna a textařa Josefa Vêmětala.

Dovolte mně, abêch vás co nésrdečňéš pozvala na naše letošni vêstópeni. Adventni koncert v Husovym sborô, kde kromě koled a malyho překvapeni od môzêke ôslêšite ê vánočni vêkládáni v podáni členu Hanácké ambasádê, se koná v sobotô 12.12. v 17 hod. A pak tradičně zahrajeme v litovelskym muzeô na Štěpána v sobotô 26.12. od 14 do 19 hod.

A kdêž se vám naše hanácky koledê bôdó lébit a bôdete si je chtět odnyst dom, tož neváhéte a přêndite za nama, rádi vám cédéčko poskêtnem. Je k dostáni takê v knihkupectvi Atlas Alfa Petra Linduškô a v litovelskym muzeô. Připadně se nám mužete ozvat přes internet na e-mail cd@hanackamozeka.cz.

Přejeme vám krásny prožêti adventni dobê a bôdême se těšêt na mily setkáni

Za Hanáckó môzêkô

Iveta Navrátilová, vedóci
www.hanackamozeka.cz